Dzieci Maryi

Dzieci Maryi to dziewczęta, które poprzez poznawanie TAJEMNICY MARYI pragną jeszcze mocniej przybliżyć się do Boga, zwane też popularnie Mariankami. Naśladowanie Maryi pomaga im budować świat Boży. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (święto dziewcząt, a zwłaszcza Marianek), niektóre dziewczynki wstępują do Grona Dzieci Maryi. Odtąd jako Marianki pragną naśladować Matkę Jezusa, przedstawiać Jej swoje prośby i problemy, radości i smutki. W tym dniu składają także przyrzeczenie starsze Marianki i wtedy otrzymują medalik ze wstążką w odpowiednim do wieku kolorze. Marianki uczestniczą w nabożeństwach ku czci Najświętszej Maryi Panny. Szczególnym i zarazem jednym z najpiękniejszych miesięcy w kalendarzu Dziecka Maryi jest maj. W tym miesiącu każda Marianka przychodzi.

Historia Dzieci Maryi rozpoczęła się we Francji. Sięga roku 1830, gdy młodej siostrze Katarzynie Laboure objawiła się Matka Boska...
Matka Boska ubrana była w płaszcz koloru srebrzysto-niebieskiego. Jej ramiona zwrócone były ku ziemi. W pewnym momencie na jej dłoniach pojawiły się pierścienie, z których zaczęły wychodzić promienie światła. Niepokalana poleciła jej przygotować medalik, obiecała przy tym, że wszyscy, którzy będą go nosić otrzymają wiele łask. Maryja chciała również, by młode dziewczęta poświęcały się jej bardziej niż dotychczas. Na skutek tej prośby Katarzyna utworzyła stowarzyszenie Dzieci Maryi.

Cudowny Medalik
Na pierwszej stronie widnieje postać Maryi. Jej skierowane ku ziemi ręce są symbolem łask i otwartości  dla ludzi. Promienie światła oznaczają życie, zbawienie i szczęście. Glob na którym stoi jest przejawem władzy, która jest nieograniczona. Widoczny wąż u jej stóp symbolizuje zło, szatna i walkę dobra ze złem. Wokół Maryi wypisane są słowa: O MARYJO BEZ GRZECHU POCZĘTA MÓDL SIĘ ZA NAMI, KTÓRZY SIĘ DO CIEBIE UCIEKAMY.

Po drugiej stronie w samym środku znajduje się litera „M” zakończona krzyżem, który jest symbolem Jezusa ukrzyżowanego, w Nim łączy się niebo i ziemia. Pod literą zostały umieszczone dwa oznaczające miłość do Boga serca: w koronie cierniowej – Jezusa  i przebite mieczem boleści – Maryi. Widoczne gwiazdy są odzwierciedleniem dwunastu apostołów.

OBOWIĄZKI DZIECKA MARYI
1. Dziecko Maryi żyje w łączności z Bogiem
2. Bierze czynny udział w Eucharystii
3. Czci Niepokalaną i pragnie Ją naśladować
4. Często rozmawia z Bogiem na modlitwie
5. Pogłębia swoją wiedzę religijną. Uczęszcza na spotkania Dzieci Maryi
6. Kocha swoją parafię. Aktywnie włącza się w jej życie
7. Dba o religijną atmosferę w rodzinie
8. Jest wzorem ucznia
9. Spieszy bliźnim z pomocą
10. Jest apostołem wśród otoczenia
Od września zaczął się nabór Marianek aby ubogacić piękno liturgii, a na dodatek by wesprzeć w obowiązkach ministrantów. Już dziś serdecznie zapraszam. Z zaproszenie na razie skorzystały 4 dziewczynki z Dziećmarowa, ale już widać że nie brakuje im zaangażowania w podjęte przez nie obowiązki.